O PROJEKTU

 • Název projektu

  • Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji
 • Poskytovatel dotace

  • MŠMT
 • reg. č. projektu

  • CZ.1.07/1.1.00/44.0001
 • Přidělená dotace

  • 2 485 173,33 Kč
 • Termín realizace

Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj

První setkání ve společnosti Microrisc s.r.o. v Jičíně

V pátek, 22. listopadu se uskutečnilo první setkání pedagogů a zástupců firem, které bylo uspořádáno v rámci projektu „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji.“ Setkání proběhlo v sídle firmy Microrisc s. r. o., která je již několik let partnerem Střední průmyslové školy v Jičíně. Cílem setkání bylo předání zkušeností a prezentace forem spolupráce partnera se školou.

Setkání krátce zahájil pan Michal Kněz a pan Vaníček, učitelé SPŠ Jičín. Ihned poté se ujal slova majitel firmy, pan inženýr Vladimír Šulc. Nejprve představil firmu Microrisc s. r. o. jako výzkumné a vývojové centrum v oblasti bezdrátových komunikací určených pro využití v rozličných průmyslových odvětvích. Dále se věnoval představení vlastností komplexního systému IQRF, jeho produktových řad a popisu použitých technologií. Dále zástupkyně firmy Microrisc představila soutěž o výjimečného studenta roku. Tato celorepubliková soutěž je právě jejich firmou organizována pro podporu nadaných a talentovaných studentů.

Následovala ukázka programovacího prostředí a modulů systému IQRF, jejich konfigurace a programování jednoduchých a zároveň praktických úloh v pokročilém programovacím prostředí, které byly firmou vytipovány jako vhodné pro výuku programování automatizačních prvků. Dále byly prezentovány sady modulů určené pro výuku vývojářů systému IQRF.

Po ukázce produktů se slova ujal pan Ing. Zdeněk Pokorný, který předvedl posluchačům, jakým způsobem SPŠ Jičín využívá modulů IQRF při výuce mikroprocesorové techniky. Předvedena byla praktická ukázka měření intenzity bezdrátového signálu v závislosti na vzdálenosti a poté další výukové materiály, které studenti SPŠ využívají.

Poslední praktická ukázka se týkala zcela nového protokolu DPA (Direct Peripheral Access), jenž umožňuje nasazení modulů IQRF bez nutnosti jejich programování. V ukázce byla předvedena konfigurace bezdrátových modulů pro nasazení v síti IQRF Mesh pro obousměrný přenos dat mezi zvolenými uzly.

Ke konci prezentace byl představen program IQRF Aliance. Ten sdružuje vývojáře a umožňuje sdílení poznatků a řešení technických problémů pomocí systému IQRF.

Na závěr setkání byl ponechán prostor pro diskuzi, která prokázala, že účastníky problematika zaujala. Velice tímto ještě jednou děkujeme firmě Microrisc za velmi zdařilou organizaci programu a poskytnutí zázemí pro setkání.

Doufáme, že setkání bylo přínosem pro všechny zúčastněné a těšíme se na další.

Další informace: http://www.microrisc.com/blog/webcz/index.php?id=2086

Microrisc s.r.o. 22.11.2013

publikováno 26.11.2013