O PROJEKTU

 • Název projektu

  • Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji
 • Poskytovatel dotace

  • MŠMT
 • reg. č. projektu

  • CZ.1.07/1.1.00/44.0001
 • Přidělená dotace

  • 2 485 173,33 Kč
 • Termín realizace

Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj

LPM s.r.o. - Projektové setkání v Jičíně

V pořadí již osmé setkání v rámci projektu Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Královéhradeckém kraji uspořádala Vyšší odborná škola a střední průmyslová škola, Jičín ve spolupráci s firmou LPM s.r.o. Technické díly z plastů v sídle společnosti v Jičíně. Setkání se účastnili zástupci základních a středních škol z regionu Královéhradeckého kraje.

Společnost LPM s.r.o. je výrobcem vysoce hodnotných technických dílů z umělých hmot. Odběratelské trhy má především v Německu, České republice, ale i ostatních zemích. Firma získala certifikaci EN ISO 9001 a poskytuje tak garanci kvalitního výrobku. Společnost zaměstnává přes 100 zaměstnanců a díky úzké spolupráci s Vyšší odbornou školou v Jičíně tvoří absolventi nemalé procento jejich zaměstnanců převážně v sekci vývoje a programování CNC strojů. Studenti vyšší odborné školy vykonávají ve firmě pěti měsíční praxi, s firmou spolupracují i při tvorbě absolventských prací.

Po vřelém přivítání a představení společnosti jednateli panem Ing. Josefem Benešem a Milanem Bajerem proběhla prohlídka závodu. Účastníci shlédli prezentační místnosti, vývojové a programátorské centrum i výrobní prostory v areálu společnosti.

Během exkurze se účastníci dozvěděli, že společnost plánuje modernizovat výrobní pracoviště a během příštího roku instalovat první robotická pracoviště. Zde se nabízí spolupráce s elektrotechnickými obory na středních školách. Prostor se zde bude otevírat pro technicky vzdělané absolventy s maturitním a vyšším vzděláním.

Na velký nástup robotizace reaguje i naše škola VOŠ a SPŠ, Jičín, která do svých učebních plánů již v minulých letech zahrnula mechatroniku, robotiku, senzoriku a zároveň připravuje vytvoření robotického pracoviště přímo ve škole.

Následovala moderovaná diskuze na téma spolupráce firem a základních a středních škol. Přítomní se shodli, že důležitá je podpora již na úrovni základního vzdělávání formou praktických dílen a exkurzí ve výrobních závodech, aby se v dětech podpořil zájem o technické obory. Také praktické vyučování na střední škole může pomoci absolventovi získat pracovní pozici v navštívené společnosti. Firmy dnes potřebují hlavně pracovníky kvalifikované a spolehlivé, k čemuž pomáhá správná volba oboru na střední škole a podpora v rodině.

Setkání se uskutečnilo 16. 3. 2016 v Jičíně.

LPM s.r.o.

publikováno 22.03.2016