O PROJEKTU

 • Název projektu

  • Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji
 • Poskytovatel dotace

  • MŠMT
 • reg. č. projektu

  • CZ.1.07/1.1.00/44.0001
 • Přidělená dotace

  • 2 485 173,33 Kč
 • Termín realizace

Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj

Jičínská průmyslovka spolupracuje s firmami – setkání ve společnosti KOBIT Jičín

V rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji se potkali zástupci středních a základních škol z regionu ve společnosti KOBIT Jičín. Setkání se účastnili také zástupci města Jičín a Královéhradeckého kraje - místostarosta města pan Mgr. Petr Hamáček a zástupce kraje pan Ing. Vladimír Soběslav.

V nově vybudované hale, určené pro zákaznický servis a školení, nás přivítal spolumajitel a generální ředitel společnosti pan Ing. Jaroslav Nožička. Seznámil nás se začátky a rozvojem firmy. Zajímavé bylo sledovat, jak se podařilo firmě, která začínala v pronajatých prostorách růst a dnes její výrobky můžeme vidět po celém světě. Od České republiky až po Austrálii je možné vidět nástavby pro bitumenovou techniku, servisní vozy, hasičskou techniku, ale i nástavby pro zimní údržbu.

Po úvodním slově následovala exkurze po vývojovém středisku, kde byla k vidění práce konstruktérů v softwaru CAD / CAM. Zde se hned ukázalo, že Jičínská průmyslová škola se může pochlubit nejedním absolventem. Naši bývalí studenti, kteří ve společnosti pracují, si chválili odbornou přípravu právě na střední průmyslové a vyšší odborné škole v Jičíně. S vývojovým střediskem spolupracuje naše škola formou praktické výuky, případně ve spolupráci s firmou realizují absolventské práce studenti naší VOŠ.

V průběhu exkurze jsme také navštívili montážní halu, kde se kompletují nástavby na podvozky. K vidění byla montáž zametacích strojů, hasičského speciálu nebo montáž vojenského kontejneru. V druhé části haly probíhala montáž pro zimní údržbu – nástavby pro posyp a radlice. Do tohoto provozu firma poptává pracovníky vyučené nejlépe v oboru Strojní mechanik – důraz je kladen na ruční výrobu, montáž součástek a práci na strojích. Zde naše škola spolupracuje formou dlouhodobé praktické výuky u učebních oborů. Šikovné studenty potom firma rovnou zaměstná.

Na tomto setkání bylo vidět, že spolupráce mezi Jičínskou průmyslovou školou a společností KOBIT funguje na vysoké úrovni a obě organizace se dokáží dobře doplňovat. Firma KOBIT dlouhodobě podporuje Střední průmyslovou školu a Vyšší odbornou školu v Jičíně. Za tuto spolupráci děkujeme!

Celý projekt Podpory přírodovědného a technického vzdělávání přinesl celkem deset setkání ve firmách v regionu a ukázal možnosti spolupráce i s dalšími společnostmi, ale i organizacemi. VOŠ a SPŠ Jičín spolupracuje se základními školami formou praktických workshopů, které mají přiblížit dětem technické vzdělávání. Vzbudit zájem o technické obory je třeba již v mladším věku. Poptávka po lidech z těchto oborů je dlouhodobě veliká.

Setkání proběhlo v Jičíně 16.11.2017

KOBIT, spol. s r.o.

publikováno 28.11.2017