O PROJEKTU

 • Název projektu

  • Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji
 • Poskytovatel dotace

  • MŠMT
 • reg. č. projektu

  • CZ.1.07/1.1.00/44.0001
 • Přidělená dotace

  • 2 485 173,33 Kč
 • Termín realizace

Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj

Další pravidelné setkání, tentokrát ve společnosti RONAL CR s.r.o. Jičín

Další pravidelné setkání, tentokrát ve společnosti RONAL CR s.r.o. Jičín

Při devátém setkání se potkali zástupci místních středních a základních škol u debaty o spolupráci firem a školského sektoru v oblasti výuky technických předmětů a uplatnění jejich absolventů. Příjemné prostředí pro tuto debatu poskytla společnost RONAL CR s.r.o., kde přivítal účastníky Senior Manager personálního oddělení pan Petr Jína.

Společnost RONAL GROUP byla založena v roce 1969 a patří k průkopníkům na světovém trhu v oblasti kol z lehkých kovů. Své výrobní závody má po celém světě - Švýcarsko, Polsko, Německo, Mexiko, Francie atd... V ČR  to jsou závody v Pardubicích a právě v Jičíně.

RONAL CR je největším českým výrobcem kol z lehkých kovů a dodavatelem pro většinu světových automobilových závodů. V současnosti rozšiřuje výrobní kapacitu Jičínský závod o stavbu lakovny, která bude vybavena moderními technologiemi a robotizovanou technikou.  V Jičíně mimo jiné sídlí také další ze závodu skupiny RONAL GROUP - exkluzivní sprchové zástěny.

Po úvodním představení společnosti a výrobního portfolia následovala prohlídka výrobních prostor s odborným výkladem. Byla možnost shlédnout celý proces výroby hliníkového kola od nástrojárny, slévárny, lakovnu až po balící linku. Zajímavé bylo sledovat moderní obráběcí stroje, automatizované linky a roboty při práci.

Po prohlídce závodu probíhala diskuze účastníků na téma motivace žáků při výuce technických předmětů. Vytvořit již na ZŠ prostředí pro podporu technických předmětů, by mohlo žáky motivovat k dalšímu vzdělávání v technických oborech – Zájmové kroužky, technické dílny s využitím moderních technologií 3D tisku, robotických stavebnic apod.

Diskutována také byla problematika zaměstnanosti a získávání nových pracovních sil. Je dobré využívat prostoru praktického vyučování na středních školách, ale také spolupráci přímo s učebními obory. Žáci by tak přímo nahlédli, co obnáší zaměstnání ve firmě. Pokud by je práce bavila, mohli by se v budoucnu o tuto pozici ucházet.

Společnost RONAL CR mimo jiné nabídla spolupráci formou exkurzí se žáky základních a středních škol, které by mohly pomoci vzbudit zájem o technické vzdělávání.

Setkání se uskutečnilo 28. 3. 2017 v Jičíně.

RONAL CR s.r.o.

publikováno 3.05.2017